Severní Norsko – Finnmark, Nordkapp a souostroví Lofoty s polární září – 2022
Počet míst / přihlášených: 8 / 0
Na začátku března v termínu 1.-11. 3. 2022 jsme připravili opět jednu lahůdkovou klasickou zimní fotografickou expedici. Vydáváme se na 11denní expedici na sever Norska, do míst s malým počtem obyvatel, nádhernou a drsnou krajinou, ale hlavně s očekávanou a velmi oblíbenou polární září. Vyrážíme do severonorské oblasti Finnmark a na údajný nejsevernější bod kontinentální Evropy Nordkapp! Poté se vydáme na jih přes Tromsø na neskutečně malebné a fotogenické souostroví Lofoty. Na většině míst, kde se budeme pohybovat, se nacházejí nejideálnější místa s možností fotografovat polární záři (Aurora Borealis). Čeká nás pravá zima za polárním kruhem s divokou zvěří a zasněžená krajina s nespočtem fjordů a spoustou nočního fotografování.
Severní Norsko má naprosto úžasnou přírodu a čeká nás pobyt v drsné a nádherné zimní krajině. Budeme cestovat velkým vozidlem po nejodlehlejší část Norska Finnmark a také se podíváme na nejsevernější mys Evropy Nordkapp. Zvláště ve zdejší oblasti se dá očekávat, že budeme míjet stáda polodivokých sobů. Předpokládáme, že několikrát zažijeme pravá fotografická jatka v podobě fotografování polární záře, která by měla být v tuto dobu nejintenzivnější a nejhezčí. Cestou na jih se projedeme okolo několika úžasných fjordů a ostrovů. Zastavíme se v Tromsø a také ve velmi populární polární ZOO, kde žijí všichni zástupci této drsné severské krajiny. Nakonec opustíme pevninu a budeme pokračovat na neskutečně fotogenické souostroví Lofoty. Dostaneme se až do vesničky s nejkratším názvem na světě „Å“. Na závěr cesty absolvujeme krátkou cestu trajektem do cíle naší cesty, kterým je město Bodø.
Kdo by neměl na takovéto výpravě chybět?
Každý, kdo chce získat zajímavé zážitky a ojedinělé fotografie nádherných míst naší planety, zvířat a krajiny. Také není směrodatné, zda se fotografováním živíte, nebo zda máte fotografování jen jako koníčka. Na své si přijde každý. Není podstatné, zda fotografujete kompaktem nebo zrcadlovkou s několika objektivy. Každý z účastníků si bude moci vyzkoušet zajímavou techniku a pořídit snímky, které budou pro něj jedinečné. Nejsme klasický zájezd, ale výprava fotografů. Maximální čas je tedy věnován této činnosti. Pomůžeme méně zkušeným a poradíme tak, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Všichni jsme na stejné lodi a naši spolucestovatelé mají pochopení pro potřeby toho druhého. I začátečníci rychle poznají, že ani s „kompaktem nejsou na druhé koleji“.
Pokud nevlastníte zrcadlovku, nevadí. I s kompaktním fotoaparátem se dá skvěle fotit, ukážeme Vám, jak na to! Pokud budete potřebovat, půjčíme Vám stativ, bez kterého se polární záře opravdu nedá fotografovat!
Zvládnu to? Jaké nároky budou na mě kladeny?
Tato fotografická cesta není z hlediska fyzické náročnosti nijak náročná. Je trochu kratší než naše ostatní cesty, které jezdíme po světě. Zvládnete ji v pohodě, nebojte! Na naprostou většinu míst se dostaneme autem a Vám stačí jen vystoupit a fotit.
O co se postaráme?
Celou oblast, kam jedeme, máme velmi dobře zmapovanou z minulých cest a víme, kam má smysl jet, a kam ne. Byli jsme zde již s několika výpravami fotografů. Cestovní smlouva pro účastníky bude vystavena od CK Stella Travel Agency, která je samozřejmě pojištěna proti úpadku u pojišťovny Uniqa.
Co to bude celé stát?
Cena foto expedice je 59 980 Kč za osobu
Cena obsahuje – trajektovou a automobilovou dopravu, všechny taxy, poplatky, vstupné do národních parků a ZOO, ubytování v hotelích a penzionech bez stravy, program dle rozpisu, 1 průvodce.
Cena neobsahuje – letenku Economy Praha – Alta, Bodø – Praha za 6 700 Kč* (letenky vám rádi zajistíme. Pokud preferujete jiné odletové a příletové letiště než je Praha (PRG), neváhejte a zeptejte se. Pokusíme se vám zajistit takovou letenku, abyste se mohli pohodlně dopravit z jakéhokoliv jiného preferovaného letiště např. (VIE, MUC, FRA, CDG, LHR, a další). Dále v ceně není cestovní pojištění účastníků a pojištění storna ze strany účastníka. Velikost zavazadel je omezena na kufr a batoh s fototechnikou. * Cena letenky se může změnit v závislosti na termínu objednání.
Cena je platná pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji a závazné rezervaci do 1. 10. 2019. U pozdějších přihlášek mohou být zvýšeny náklady na ubytování podle místa ubytování.
Jako rezervační zálohu je nutné uhradit částku 5 000 Kč do 14 dnů po objednání.
Všem účastníkům doporučujeme uzavřít cestovní pojištění. Rádi Vám zprostředkujeme vyzkoušené produkty Evropské pojišťovny ERV.
Kolik fotografů se bude účastnit?
Minimální počet jsou 3 účastníci + průvodce. Abychom zachovali osobní a profesionální přístup ke všem účastníkům, je počet účastníků omezen na 7 osob + průvodce.
Proč s námi jet?
Cesty se účastní spolek lidí, které spojuje stejná záliba. Jsme zde pro Vás a proto, abychom Vám poradili, co fotografovat a jak! Proto jedeme do nádherné zimní přírody severního Norska a souostroví Lofoty. Nikdo Vás nebude omezovat v potřebném času na fotografování, ba právě naopak. Jedeme jako výprava fotografů a podle toho je cesta přizpůsobena. Po většinu cesty se budeme pohybovat na místech, kde nás nebudou ostatní turisté omezovat.
Jak se polární záře (Aurora Borealis) fotografuje a jak to bude probíhat?
Z fotografické techniky je nejlepší fotoaparát s možností manuálního ostření a nastavením manuální expozice. Je úplně jedno, jestli to je zrcadlovka nebo kompakt. Dále je dobré mít kabelovou nebo bezdrátovou spoušť, kvalitní a pevný stativ a širokoúhlý objektiv. Pokud takový fotoaparát nemáte, nevadí. Ukážeme Vám, že i s tím, co máte, jste schopni dělat zajímavé fotky, případně vám můžeme nějakou techniku zapůjčit. Vše ostatní okolo focení se dozvíte na místě od průvodce a lektora. Rozhodně se neobejdete bez dobrého zimního oblečení a kvalitní obuvi! Pokud jezdíte na hory na lyže, stačí Vám toto lyžařské oblečení. Na severu mezi městy Tromsø a Alta se bude pohybovat teplota okolo –10 ºC. Přestože se budeme po celou cestu pohybovat hodně na severu, bude nám na pobřeží Lofotského souostroví pomáhat teplý Golfský proud. Teplota se může pohybovat od 5 ºC do –5 ºC. Ve vozidle bude velká termoska s čajem. Při minulých cestách za polární září se nám to velmi osvědčilo. Přesto doporučujeme, pokud máte, vzít si s sebou malou osobní termosku. Na každý den máme plán, co budeme dělat a kam pojedeme. K tomu je nutné se připravit na večerní fotografování. Záře se začíná objevovat okolo 18. hodiny a může být vidět 10 minut, ale také celou noc. Při jedné z minulých cest jsme fotografovali asi do jedné hodiny ráno a bylo to úžasné! Pokud se nám fotografování protáhne, dojde samozřejmě další den k úpravě programu, abyste si odpočinuli. Po dojezdu na místo focení polární záře zůstane vozidlo stát s běžícím motorem, abychom v něm udrželi teplo pro toho, kdo se bude potřebovat ohřát. Nebude možné, aby někdo odjel do hotelu třeba po hodině strávené na místě a podobně. Již několikrát se nám podařilo, že jsme vyšli z domu a fotili jsme pár desítek metrů od budov, pak je samozřejmé, že můžete ukončit focení kdykoliv. Nejsilnější a nejzajímavější světlo bývá okolo osmé až desáté hodiny večerní. Konec focení neumíme v tuto chvíli odhadnout. Nepředpokládáme, že bychom zůstávali na lokalitě dlouho přes půlnoc.
Den 1. (1. 3. 2022)
Odlet z Prahy do města Alta, které je správním sídlem severonorské oblasti Finnmark. Po příletu vyzvedneme auto a pak už nás čeká pouze spánek.
Den 2.
Po vydatné snídani se vydáme na nákup potravin a po něm vyrazíme zasněženou krajinou ještě dál na sever. Naším dnešním cílem je okolí mysu Nordkapp. Cestou se zastavíme u několika fjordů a budeme hledat místní sobí stáda. Dále budeme míjet několik sušáků na tresky, které jsou velmi fotogenické a bude jejich sezóna.
Den 3.
Dnešní putování bude o focení na mysu Nordkapp a dále ve znamení zálivů, ostrůvků a zasněžené krajiny. Zastavíme všude, kde bude něco zajímavého. Drsná krajina oblasti Finnmark je natolik fotogenická, že se rozhodně nebudeme nudit.
Den 4.
Ručička na našem pomyslném kompasu se definitivně otočí na jih. Budeme sledovat pobřeží a v podvečer dorazíme do oblasti Tromsø. Podíváme se na některé zajímavosti v jeho okolí a večer se ubytujeme kousek od města k malebné zátoce, na jejímž břehu budeme nocovat.
Den 5.
Hned po snídani nás čekají zastávky u dvou velmi fotogenických rozpadlých rybářských lodí. Místo krásně dokreslují mola a malé chaty na uskladnění výbavy. Potom se zastavíme u malého kostelíka a večer dorazíme do zátoky nedaleko městečka Sjøvegan, kde bude pro nás připravena chata s velkou vířivou vanou a romantickým výhledem na záliv. Pokud bude polární záře, dá se fotit přímo z této vany :-).
Den 6.
Dopoledne nás čekají další zastávky podél několika fjordů. Odpoledne se zastavíme v polárním ZOO parku, kde žijí snad všichni zástupci severské přírody. Po vydatné procházce okolo prostorných ohrad a focení zvěře v nich budeme pokračovat na souostroví Lofoty. Těch míst k focení a kochání se je tolik, že Vám nemůžeme přesně říct, kde všude se zastavíme a budeme fotit. Dnešní noc strávíme již na ostrovech.
Den 7. – 9.
Vzdálenosti, které nás každý den čekají na ujetí, nejsou velké, ale časově jsou velmi náročné. Zastavovat a fotit se dá téměř každá zátoka a ostrůvek. Zdejší krajina je i v zimním hávu neskutečně barevná. Pokud nebude sníh na plážích u moře, budou všude okolo nás bílé špičky hor a kopců. Zvláště pak v druhé polovině souostroví bude cesta ubíhat velmi pomalu. Silniční vzdálenost od začátku na konec souostroví je necelých 300 km, ale klidně bychom zde mohli strávit celý týden. Čekají nás zálivy, mosty, ostrůvky, laguny a typické norské vesnice s červenými domy. Jako třešnička na dortu působí městečko Reine a Hamnøya. Tady se „to fotí“ úplně samo!
Den 10.
Dnešní den ještě věnujeme focení krajiny Lofot. Pozdě odpoledne najedeme ve vesnici Moskenes na trajekt a ten nás přepraví zpět na pevninu do správního města Bodø. Večer nás čeká krátký odpočinek v hotelu v centru města.
Den 11. (11. 3. 2022)
Po vydatném spánku odjedeme brzy ráno na letiště, kde vrátíme vozidlo a vracíme se přes Oslo do Prahy. Přílet na Letiště Praha-Ruzyně bude okolo poledne.
Berte, prosím, tento itinerář cesty a kurzu jako předpokládaný. Náš program může ovlivnit hlavně počasí. Máme samozřejmě připraveny i záložní alternativy, pokud bychom se z nějakých důvodů nedostali na plánované místo. Naším cílem je nalézt s Vámi ta nejzajímavější fotografická místa a vytvořit vám podmínky pro pořízení nejlepších možných fotografií především Aurory Borealis s typickou krajinou oblasti Finnmark a souostroví Lofoty.
Bližší info a objednávky: expedice@krasysveta.cz
Objednací formulář – “Severní Norsko – Finnmark, Nordkapp, Tromsø a souostroví Lofoty a Vesterály s polární září – 2022”