Letní Island – nejen Papuchálci

Počet míst / přihlášených: 8 / 7

V průběhu června 2022 se po několikaleté pauze opět vydáváme na fotografickou expedici na sever do míst s malým počtem obyvatel, sopkami, ledovci, nádhernou a drsnou krajinou. V termínu 10.–23. 6. 2022 vyrážíme na Island, kde bude začínat krátké letní období, které nabízí několik velmi zajímavých přírodních úkazů a neskutečnou pastvu pro naše objektivy. Čeká nás bezpočet vodopádů, aktivní sopky a dech beroucí pohledy na krajinu plnou barev.

Island je naprosto nevyzpytatelný ostrov. Čeká nás pobyt v drsné letní přírodě a koupání v úžasných termálních pramenech. Navštívíme samozřejmě ta nejznámější místa, jako jsou vodopády Gulfoss, Seljandanfoss, Skógafoss a další. Dále prozkoumáme rozsáhlé termální území Geysir a Duhové hory. Okouzlí nás vrcholy aktivních sopek Laki a Krafla. Na několika místech ostrova zažijeme fotojatka, např. na útesech západních fjordů, kde na nás ohromí obrovská kolonie hnízdících papuchalků a Diamantová pláž u ledovcové laguny Jökulsárlón. Během cesty Vám nabídneme také několik večerních a ranních focení.

Kdo by neměl na takovéto výpravě chybět?

Každý, kdo má trochu dobrodružného ducha a chce získat zajímavé zážitky a ojedinělé fotografie nádherných míst naší planety, zvířat a islanské krajiny. Také není směrodatné, zda se fotografováním živíte nebo zda máte fotografování jen jako koníčka. Na své si přijde každý. Není podstatné, zda fotografujete kompaktem nebo zrcadlovkou s několika objektivy. Každý z účastníků si bude moci vyzkoušet zajímavou techniku a pořídit snímky, které budou pro něj jedinečné. Nejsme klasický zájezd, ale výprava fotografů. Maximální čas je tedy věnován této činnosti. Pomůžeme méně zkušeným a poradíme tak, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Všichni jsme na stejné lodi a naši spolucestovatelé mají pochopení pro potřeby toho druhého. I začátečníci rychle poznají, že ani s „kompaktem nestojí na druhé koleji“.

Díky velmi omezenému počtu účastníků budete mít zajištěnu péči, která ve standardní „cestovkové“ skupině není možná. Nemusíte mít strach, že byste to fyzicky nezvládli. Kdo si bude chtít odpočinout, může klidně celý den strávit v termálním bazénu. Jinak vždy cestujeme velkými vozidly až na místo fotografování.

O co se postaráme?

Celou oblast, kam jedeme, máme velmi dobře zmapovanou a nafocenou z mnoha předchozích cest. Absolvovali jsme sem již 14 foto expedic. Zajistíme ubytování v kvalitních apartmánech a domech s veškerým možným komfortem. Postaráme se o všechna povolení, taxy a poplatky. Dále Vám poskytneme odborné rady na místě s technikou a fotografováním. Během expedice bude pro zájemce k  dispozici výpočetní technika APPLE na třídění snímků a diskuzi nad nimi. Cestu zastřešuje naše partnerská CK Stella Travel Agency.

Cestovní smlouva pro účastníky bude vystavena od CK Stella Travel Agency, která je samozřejmě pojištěna proti úpadku u pojišťovny Uniqa.

Co to bude celé stát?

Cena foto expedice je 54 950 Kč za osobu

Cena zahrnuje – automobilovou dopravu v místě, všechny taxy a poplatky. Dále vstupné do  národních parků, ubytování v hotelích, apartmánech a soukromých domech, program dle rozpisu, 1–2 průvodce.

Cena nezahrnuje – letenku Economy Mnichov – Keflavík – Mnichov za cca 9 000 Kč (letenky Vám rádi zajistíme).

Pokud preferujete jiné odletové a příletové letiště, než je Mnichov (MUC), neváhejte a zeptejte se. Pokusíme se Vám zajistit takovou letenku, abyste se mohli pohodlně dopravit z jakéhokoliv jiného preferovaného letiště (např. VIE, FRA, CDG, LHR, a další). Dále v ceně není zahrnuta strava, cestovní pojištění účastníků a pojištění storna ze strany účastníka. * Cena letenky se může změnit v závislosti na termínu objednání.

Stravu budeme řešit individuálně podle volného času a místa, kde budeme pobývat. V místě ubytování se o přípravu snídaně a večeře postará náš průvodce, který je také velmi dobrým kuchařem.

Cena je platná pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji a při závazné rezervaci do 1. 3. 2022. U  pozdějších přihlášek mohou být zvýšeny náklady na ubytování podle místa ubytování.

Všem účastníkům doporučujeme uzavřít cestovní pojištění. Rádi Vám zprostředkujeme vyzkoušené produkty Evropské pojišťovny ERV.

Jako rezervační zálohu je nutné po objednání uhradit částku 5 000 Kč. Podrobné info k úhradě najdete v potvrzené objednávce.

Kolik fotografů se bude účastnit?

Abychom zachovali osobní a profesionální přístup ke všem účastníkům, je počet cestovatelů omezen na 8 osob + průvodce. Samozřejmě se mohou účastnit i nefotografové.

Podmínka realizace cesty – minimálně 3 účastníci.

Bonusy aneb za co ušetříte

Každý účastník může využívat bez omezení kompletní fotografickou techniku Canon, kterou disponujeme, a kterou povezeme s sebou. Dále můžete využívat výpočetní techniku Apple, velký HDD na ukládání snímků, odborné rady a konzultace.

Proč s námi jet?

Lišíme se především tím, že nejezdíme jako běžný poznávací zájezd, ale jako spolek lidí, které spojuje stejná záliba a stejný „problém“. Ten vyvstane vždy, když se chcete na klasickém zájezdu zastavit, fotografovat a ostatní na Vás čekají. U nás je to přesně naopak! Počítáme s tím, že na sebe budeme navzájem čekat a zastavovat se na zajímavých místech. Právě proto jsme na takovéto cestě. Naším cílem je pořídit jedinečné snímky Islandu, a proto jedeme do této nádherné přírody. Nikdo Vás nebude omezovat, ba právě naopak. Pokud budete potřebovat poradit a pomoci, od toho tam budeme s Vámi a pro Vás. Lidé s tímto koníčkem mají pochopení pro  ostatní fotografy a často vznikají zajímavá přátelství se společným zájmem.

Den 1. (10. 6. 2022)

Odjezd v ranních hodinách naším vozidlem do německého Mnichova. Odtud se přepravíme letecky na Island. Po příletu nasedneme do terénních vozidel a přesuneme se do místa našeho prvního noclehu ve městě Selfoss. Cestou se zastavíme u Modré laguny, kde si užijeme první focení.

Den 2. 

Po snídani se vydáme na cestu okolo jezera Thingvallavatn. Zde nás okouzlí velmi působivá scenérie s kostelíkem na břehu jezera. Po krátké zastávce dorazíme do národního parku Thingvellir. Tento park má několik nej! Je zapsán na seznamu chráněných přírodních skvostů UNESCO. Je to místo, kde vznikl nejstarší parlament světa a dodnes se zde konají výroční zasedání islandského parlamentu. Je to místo, kde se setkávají evropská a americká pevninská deska. Průrva je tak velká, že skrz ni vede široká cesta. Kdybyste chtěli, v některých puklinách je voda a dá se v nich i potápět. Voda je absolutně čistá a dohlednost je okolo 100 metrů. Večer skončíme v Laugarvatnu na břehu dalšího jezera. Zde je k dispozici velký bazén s termální vodou a minimem turistů.

Den 3. 

Třetí den našeho putování by se mohl jmenovat Den vody. Ta nás bude provázet na každém kroku. První zastávku máme naplánovánu brzy ráno na lokalitě Geysir, než tam přijedou autobusové davy běžných turistů. Lokalita je součástí tzv. Zlatého trojúhelníku, ale zastávka u gejzíru Stokkur za to rozhodně stojí. Druhá zastávka bude nedaleko u jednoho z nejmohutnějších vodopádů ostrova. Gullfoss je dvoustupňový vodopád silně zaříznutý do okolní krajiny. Jeho mohutnost si plně uvědomíte na spodním platu pár metrů od burácející vody. Třetí zastávkou by měl být vodopád Háifoss. Ten je s výškou 122 metrů druhým nejvyšším na ostrově. Mezi jeho přednosti patří absence turistických davů, protože se sem autobusy prostě nedostanou.

Den 4. 

Dnešek bychom mohli klidně nazvat Dnem barev nebo také brodů. Čekají nás Duhové hory (oblast Landmannalaugar). Zdejší krajina je proti celému Islandu naprosto odlišná. Pokud je na ostrově špatné počasí, tady bývá zpravidla ještě horší. Uděláme si nenáročný trek na svazích zdejších hor a po návratu k základně můžeme ulevit svým tělům v přírodním termálním bazénku. Večer se přesuneme přes brody k vodopádu Seljalandfoss.

Den 5. 

Hned ráno si dopřejeme focení u turisty vyhledávaného vodopádu Seljalandfoss. Doufáme, že si celé místo projdeme a nafotíme ještě před příjezdem jiných turistů. Po pozdější snídani se přesuneme na východ k dalšímu známému vodopádu z katalogů Skógafoss. Zde už se ostatním turistům nevyhneme, ale když se vydáme proti proudu řeky Skóga, tam budeme mít na focení klid. O pár kilometrů dál je další naše velká zastávka, a to mys Dyrholáey. Zde si uděláme rozchod, a kdo bude mít zájem, může fotit hnízdící papuchalky a spoustu dalších ptáků. Nocovat budeme kousek odsud. Kdo bude mít chuť, může se vydat fotit zkamenělé trolly v moři při západu slunce. Jen podotýkáme, že slunce zapadá okolo 23. hodiny :-).

Den 6. 

Odjezd bude dnes velmi časný :-(. Naplánována je poměrně náročná cesta, kdy si naše terénní auta opravdu užijí své. Dnešním cílem je kráter sopky Laki. Tato sopka je usazena přesně na pevninském zlomu a teprve tady poznáte, jak to mohlo na naší zemi kdysi vypadat. Z vrcholu je vidět, kam oko dohlédne, sopek více než dost a některé zasahují až pod nedaleký ledovec Vatnajökull. Věřte nám, že dnešnímu zážitku se hned tak něco nevyrovná!

Den 7. 

A opět budeme muset odjíždět brzy ráno. Dopoledne nabídneme nenáročný výstup na ledovec v oblasti Skaftafell. Kdo by chtěl, může využít možnosti si udělat výšlap k vodopádu Svartifoss. Je to jedinečné místo, kam nechodí mnoho turistů a ty fotky… No, posuďte sami. Odpolední focení bude mnohem jednodušší, a přitom zajímavější. Čeká nás ledovcová laguna Jökulsárlón a nedaleká Diamantová pláž. Zvláště odpoledne budou na černé pláži rozesety desítky až stovky ledových ker. V podvečerním slunci jsou kry zbarvené do zlatova.

Den 8. 

Ráno si můžeme pospat o chvíli déle a musíme se vydatně nasnídat. Nemine nás náročný celodenní přejezd skrz centrální část země. Naše terénní auta si užijí a Vy též. Pojedeme po silnici F26 na severní část ostrova a naším cílem je oblast Komářího jezera (Mývatn). Cestou zastavíme na několika místech ideálních pro focení a také nás čeká několik náročných brodů. V oblasti centrální vysočiny si užijeme přestávku na oběd v horské chatě, který si budeme muset uvařit :-)!

Den 9. 

Dnešek již může být pro některé z nás únavný, a proto si trochu odpočineme. Kdo bude chtít, může navštívit místní bazén se sytě modrou vodou, jakou mají v Modré laguně na jihu ostrova. Rozdíl je v tom, že cena vstupného zde je asi třetinová a lidí podstatně méně. Ostatním dnes nabídneme dvě zajímavá místa: bahenní sopky Hverir nedaleko jezera a poté elektrárnu na sopce Krafla. Tato elektrárna je postavena přímo na úbočí sopky Krafla a všude okolo jsou natahané parovody, které jsou zavrtány do stěny kráteru. Dopřejeme si procházku okolo neskutečně modrého kráterového jezírka a pořídíme několik fotek zdejší krajiny. Cestou zpět si trochu zajedeme a podíváme se na jedno naše tajné místo zda tam nebudou opět polární lišky vyvádět své mladé. Fotografická vzdálenost od nor je asi 5 metrů!!! Potom vyzvedneme odpočívající u bazénu a vrátíme se na  místo ubytování u Komářího jezera.

Den 10. 

Po terénním zážitku si dnes užijeme trochu silničního cestování, i když tady existuje dost silnic, které jsou pouze šotolinové. Čeká nás přejezd do oblasti Hrútafjörður. Nepředpokládáme, že bychom jeli tou nejkratší cestou po silnici R1. Vhodnější a lákavější je cesta okolo několika severních fjordů, kde nejeden vodopád padá z náhorní plošiny přímo do moře a v záplavě zelené trávy s nízko posazeným sluncem to bude určitě vypadat skvěle. Večer přijedeme k samostatnému domu v zátoce Hrútafjörður, kde přenocujeme. Místo je ideální na noční focení a také se ve vodách zdejšího zálivu rádi prohánějí tuleni.

Den 11. 

Asfaltových silnic bude dnes opět málo, ale nebojte, šotolinové silnice jsou ve zdejší oblasti kvalitní. Přivítá nás nejzápadnější místo ostrova a přes 200 metrů vysoký útes. Na něm je vystavěn maják a všude okolo vládnou papuchalkové. Založili tady obrovskou kolonii a budou v tuto dobu hnízdit. Turisté sem téměř nejezdí, protože pro velké zájezdy zde není vybudována infrastruktura. Nám to rozhodně vyhovuje! Na útesu budeme jen potichu ležet a tito úžasní ptáci Vám vlezou až před objektiv. Nebudete potřebovat žádný super teleobjektiv, abyste si je mohli kvalitně nafotit s rybičkami i bez!

Den 12. 

Dnešek je v podstatě také odpočinkový, i když… Dopoledne se nalodíme na trajekt a přes ostrov Flatey se dostaneme do Stykkishólmuru. Toto městečko je nezajímavé, ale nedaleko něj jsou vodopád Kirkjufellsfoss a hora Kirkjufell. Měli bychom nocovat v domě na pláži přímo pod horou. Ten výhled je nepopsatelný… Každá mapa a katalog cestovek obsahují zdejší fotku. Uvidíte, že to stojí za to!

Den 13. 

Čeká nás poslední pobytový den na ostrově. Cestou do Reykjavíku se můžeme zastavit u kouzelného vodopádu Hraunfossar nebo zajedeme na mys do Akranes. Zde jsou k vidění dva mohutné majáky na skalisku, které vypadají také moc dobře. Odpoledne věnujeme fotografické procházce po hlavním městě Reykjavík. Budeme zde až do večera, kdy se přesuneme na místo posledního ubytování nedaleko letiště.

Den 14. (23. 6. 2022)

Naše putování Islandem bohužel končí a nám nezbývá nic jiného, než ráno odletět zpět domů :-(.

Máte se opravdu na co těšit!!! Naším cílem není poznávací zájezd podle přesně stanoveného minutového harmonogramu, ale chceme s Vámi najít ta nejlepší místa a podmínky pro pořízení jedinečných fotografií z jedinečného Islandu. Jediné pevné termíny jsou dány letenkami a trajektovými lístky. Veškerý program na místě jsme schopni variabilně upravit podle momentálních potřeb a možností.

info pro zájemce na adrese: expedice@krasysveta.cz


Objednací formulář – “Letní Island”

    Vaše jméno a příjmení (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Vaše adresa

    Vaše telefonní číslo


    Vyberte si jakou chcete fotoexpedici (vyžadováno)

    Omán 2024 - perla OrientuJižní Patagonie a Daleký sever Chile 2025Zimní Island 2025Tulipány – Holandsko 2025Kostarika 2025 - zelený rájŠvýcarsko 2025Provence 2025 – Levandule, kam se podívášFaerské ostrovy – perla Severního AtlantikuPerly Karibiku 2025

    Poznámky

    Používáním tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.