Barma (Myanmar) – usměvavá, tajemná a zlatá
Počet míst / přihlášených: 8 / 2
Více než 50 let politické i ekonomické izolace učinilo z Barmy (Myanmaru) fascinující a tajemnou zemi, která dnes těží z nepřeberného historického, kulturního a náboženského bohatství. Nabízí tak neopakovatelné pohledy na největší pozlacené pagody na světě, obrovské sochy Buddhů, chrámy, kláštery a poutní místa s všudypřítomnými mnichy a neopakovatelnou duchovní atmosférou. Zvyky, tradice a život obyčejných lidí jsou okořeněné poutavými příběhy a legendami, jenž dokreslují celkově pohodový dojem z jinak velmi chudé, přesto usměvavé a pohodové země.
Vydejte se s námi 6. – 20. 11. 2019 na fotografickou cestu do mýty a legendami opředené Barmy a objevte svět, který není lehké popsat slovy. Je to svět, který se sice mění závratnou rychlostí, přesto ale jeho vůně, barvy, chutě, příběhy a lidské úsměvy, tolik typické pro celou jihovýchodní Asii, zůstávají. Celý náš pobyt nás budou provázet slova spisovatele, novináře a básníka Rudyarda Kiplinga, který o Barmě napsal: „Je to země zcela jiná než všechny, které znáte.“
Kulturní šok a první seznámení s Myanmarem zažijeme v Yangonu (bývalý Rangún) s nepřehlédnutelnou zlatě zářící pagodou Schwedagon a svéráznými tržišti. Naše další kroky povedou do Baga, kde navštívíme mimo jiné jeden z největších klášterů v Barmě, v němž stále žije a studuje asi 500 mnichů a tzv. Hadí klášter, v němž chovají údajně 120 let starou krajtu. Zlatá skála (Kyaiktiyo) na nás dýchne dávnými stále živými legendami a zvykem polepovat svatá místa zlatými plátky. Navštívíme několik tržišť typických pro Asii, která jsou ideální pro jedinečnou street fotografii. Město Mandalay a jeho okolí ukrývá hned několik připomenutí slávy a věhlasu barmských králů a celou řadu „světových nej“, např. Mingunskou pagodu, největší stále funkční zvon na světě, největší knihu nebo třeba nejdelší týkový most na světě, které se nachází nedaleko od města. Poplujeme na lodi po řece Iravádí do Baganu, kde se nachází přes 2 000 pagod, chrámů a svatyní. Nevynecháme ani klášter Taung Kalat (Mt. Popa) nebo legendární jeskyni Shwe Oo Min s více než 9 000 sochami Buddhů. Na horském jezeře Inle nás přivítají lidé Intha („Synové jezera“) a rybáři, kteří stále pádlují nohou.
Kdo by neměl na takovéto výpravě chybět?
Každý, kdo chce získat zajímavé zážitky a ojedinělé fotografie nádherných míst naší planety, památek, zvířat a krajiny. Také není směrodatné, zda se fotografováním živíte, nebo zda máte fotografování jen jako koníčka. Na své si přijde každý. Není podstatné, zda fotografujete kompaktem nebo zrcadlovkou s několika objektivy. Každý z účastníků si bude moci vyzkoušet zajímavou techniku a pořídit snímky, které budou pro něj jedinečné. Nejsme klasický zájezd s minutovým rozpisem, ale výprava fotografů. Maximální čas je tedy věnován této činnosti. Pomůžeme méně zkušeným a poradíme tak, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Všichni jsme na stejné lodi a naši spolucestovatelé mají pochopení pro potřeby toho druhého. I začátečníci rychle poznají, že ani s „kompaktem nejsou na druhé koleji“.
Pokud nevlastníte zrcadlovku, nevadí. I s kompaktním fotoaparátem nebo s mobilem se dá skvěle fotit, ukážeme Vám, jak na to!
Zvládnu to? Jaké nároky budou na mě kladeny?
Tato fotografická cesta je z hlediska fyzické náročnosti trochu náročnější než naše ostatní cesty, které jezdíme po světě. Budeme se pohybovat v tropickém pásmu s poměrně větší vlhkostí, ale nebojte, zvládnete ji v pohodě! Na naprostou většinu míst se dostaneme autem s řidičem a Vám stačí jen vystoupit a fotit.
O co se postaráme?
Celou oblast, kam jedeme, máme velmi dobře zmapovanou a víme, kam má smysl jet, a kam ne. Jako hlavní průvodce jede náš kolega David Hainall, který je autorem fotografií z Barmy u této cesty. Do této asijské země doprovázel již několik výprav nejen fotografů a zemi zná jako málokdo jiný. Cestu zastřešuje naše partnerská CK Stella Travel Agency.
Cestovní smlouva pro účastníky bude vystavena od CK Stella Travel Agency, která je samozřejmě pojištěna proti úpadku u pojišťovny Uniqa.Co to bude celé stát?
Nová cena cesty je 75 990 Kč za osobu. (původní cena byla 89 990 Kč)
Cena obsahuje – kompletní leteckou, lodní a automobilovou dopravu s místními řidiči, všechny taxy, poplatky, vstupné do národních parků a na památky, ubytování v hotelích se snídaní, program dle rozpisu, 1–2 průvodce.
Pokud by se Vám hodilo jiné odletové a příletové letiště než je Praha (PRG), neváhejte a zeptejte se. Upravíme Vám cestu abyste mohli letět z jakéhokoliv jiného preferovaného letiště např. (BRQ, OSR, BTS, VIE, MUC, FRA, KTW, a další).
Cena neobsahuje – cestovní pojištění účastníků a pojištění storna ze strany účastníka a „bakšišné“ pro řidiče. Váhový limit velkého zavazadla je omezen na 23 kg. Dále samozřejmě batoh s fototechnikou.
Cena je platná pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji a závazné rezervaci do 1. 8. 2019.
U pozdějších přihlášek mohou být zvýšeny náklady na letenku a ubytování podle tarifu letecké společnosti a místa ubytování.
Jako rezervační zálohu je nutné uhradit částku 5 000 Kč do 14 dnů po objednání.
Kolik fotografů se bude účastnit?
Minimální počet jsou 3 účastníci + průvodce. Abychom zachovali osobní a profesionální přístup ke všem účastníkům, je počet účastníků omezen na 7 osob + průvodce.
Proč s námi jet?
Cesty se účastní spolek lidí, které spojuje stejná záliba. Jsme zde pro Vás a proto, abychom Vám poradili, co fotografovat a jak! Proto jedeme do nádherné přírody a měst tajemné Barmy. Všichni účastníci obdrží před cestou podrobný katalog. Nikdo Vás nebude omezovat v potřebném času na fotografování, ba právě naopak. Jedeme jako výprava fotografů a podle toho je cesta přizpůsobena. Po většinu cesty se budeme pohybovat na místech, kde nás nebudou ostatní turisté omezovat. Pokud budeme na turisticky exponovaných místech, budeme se snažit tam být v časy, kdy tam „normální“ turisté nebudou.
Den 1.-3. (6. – 8. 11. 2019)
Podle aktuálního letového řádu odlet z Prahy pravděpodobně přes Bangkok do Yangonu. Po příletu do Yangonu nás čeká první ochutnávka zdejší neopakovatelné atmosféry bývalého koloniálního centra. Prohlídka historického koloniálního centra Yangonu – mumraj v uličkách se svébytnou elektroinstalací, nekonečnou dopravní zácpou, street focení na rušných tradičních tržištích (Theingyi Zei a Bogyoke). Pokusíme se navštívit chrámy s pagodami (Sule a Shwedagon). Tady je ohromná 66 m dlouhá socha ležícího Buddhy Chauk Htat Gyi a spoustu dalších zajímavostí.
Den 4.
Ráno odjezd do Baga, kde navštívíme klášter Kyakhat Waing Kyaung. Tady jsou dvě ohromné sochy ležícího Buddhy (Shwethalyaung a Myathalyaung). Dále nás čeká návštěva Hadího kláštera. Pozdní odpoledne a večer strávíme ve stínu pozlacené 114 m vysoké pagody Shwemawdaw, která je nejvyšší stúpou v zemi.
Den 5.
Po vydatné snídani nás čeká přejezd do Kimpunu. Tady přesedneme na korbu náklaďáku a vyjedeme na Kyaiktiyo, tzv. Golden Rock. Je to jedno z nejvýznamnějších poutních míst v zemi. Zdejší zlatý viklan se vzpírá jakýmkoli fyzikálním zákonům a zůstává navzdory všemu stát na skále vysoko v horách. Stúpa na vrcholu ukrývá Buddhův vlas.
Den 6.
Během dne se vrátíme jinou cestou do Yangonu a přeletíme do královského města Mandalay. Zde nás čeká úchvatný západ slunce za řekou Iravádí.
Den 7.
Mandalay je dávné sídlo barmských králů a významným ekonomickým a správním centrem Myanmaru. Navštívíme věhlasný chrám Mahamuni Paya s mohutnou zlatou sochou Buddhy. Dále pak svérázné řemeslné dílny, tržiště s jadeity, královský palác a pagody s vytesanými tripitakovými texty (pagody Kuthodaw a Sandamuni), týkový palác Shwenandaw Kyanung. Na závěr dne si počkáme na Mandalay Hill. Ten bude okořeněný nádherným západem slunce.
Den 8.
Dnes nás čekají královská města Mingun a Amarapura. Vydáme se lodí k obří nedostavěné pagodě v Mingunu, kde je devadesátitunový největší stále funkční zvon na světě a bíle zářící pagoda Hsinbyume Paya. Projdeme se po U Bein. Je to nejdelší týkový most na světě a setkáme se s místními rybáři během romantického západu slunce.
Den 9.
Čeká nás relativně odpočinkový den s přejezd autem a lodí po řece Iravádí do Baganu. V podvečer si opět počkáme na západ slunce na jedné ze zdejších pagod.
Den 10.
Na dnešní den máme připravenu archeologickou lokalitu Bagan. Čeká nás brzké vstávání a fotografování horkovzdušných balónů ve světle vycházejícího slunce. S naším řidičem se projedeme v rovinaté krajině s více než 2 000 chrámy a svatyněmi, z nichž většina byla postavena v průběhu 11.-13. stol.
Den 11.
Z Baganu se vydáme barmským venkovem pod nepřehlédnutelný klášter Taung Kalat, který se vypíná 737 m nad okolní pláně. Po části schodů vystoupáme kolem svatyní zasvěcených duchům nat ve společnosti dotěrných makaků, čeká Vás výstup na vrchol s nádherným výhledem do kraje.
Den 12.
Pro ranní nadšence máme připravenu procházku po Kalaw okolo bohatě zdobené stúpy, klášter a tržiště. Podíváme se do legendární krasové jeskyně Shwe Oo Min nedaleko městečka Pindaya, která ukrývá více než 9 000 soch Buddhy z rozličných materiálů. K večeru přijedeme k jezeru Inle.
Den 13.
Vše nepotřebné necháme na hotelu a usedneme do lodí na celodenní plavbu po jezeře Inle. Tady jsou staré rybářské vesnice, trhy, manufaktury (kováři, stříbrotepci, tkalcovská dílna „žirafích žen“), klášter „skákajících koček“, rybáři pádlující nohou, plovoucí zahrady a mnoho a mnoho dalšího. Pozdě odpoledne odletíme zpět do Yangonu.
Den 14.-15. (19. – 20. 11. 2019)
Čeká nás cesta domů, ale aby to nebyla jen nudná přeprava z bodu A do bodu B, udělali jsme v našem cestovním itineráři malou změnu. Poletíme trochu delší trasu, ale bude to stát za to. Zvolili jsme let, kdy máme v Singapuru přestup skoro 9 hodin. Kdo bude chtít, může v tomto čase navštívit toto město. Fakultativně se vydáme jen s našimi fotoaparáty a případně stativy na prohlídku města. Nasedneme na autobus, který s námi projede celé město. Vystoupíme ve čtvrti Marina Bay a podíváme se ke světoznámému hotelu Marina Bay Sands Singapore. Uděláme si pár fotek z okolí finanční čtvrti a u vyhlídkového kola Singapore Flyer si dáme něco k večeři. Věřím, že oceníte tuto možnost podívat se sem. Stojí to opravdu za to!!!
Okolo poledne následujícího dne přistaneme v Praze a tím naše putování po usměvavé, tajemné a zlaté Barmě končí.
Máte se opravdu na co těšit!!! Naším cílem není poznávací zájezd podle minutového harmonogramu klasické CK. Chceme s Vámi nalézt ta nejlepší místa pro pořízení Vašich nejlepších fotografií a dopřát Vám tento jedinečný asijský zážitek.Bližší info a objednávky: expedice@krasysveta.cz
Objednací formulář – “Barma (Myanmar) – usměvavá, tajemná a zlatá”