Balkán – Chorvatsko, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Srbsko

Počet míst / přihlášených: první auto 6 / 0, druhé auto 6 / 0

Každý rok se vám snažíme připravit nějakou zajímavou a novou fotografickou cestu. Na přelom září a října v termínu (19. 9.-2. 10. 2020) jsme se rozhodli pro velmi netradiční nabídku. Vydáme se s našimi velkými vozidly na Balkán do států bývalé Jugoslávie. Tato cesta není pouhý fotovýlet nebo cesta s fotografem, ale opravdová fotografická expedice se vším všudy. Čekají nás fotografické žně plné přírodních krás, starobylá města, skvosty ze seznamu UNESCO a velmi příjemní lidé, kteří žijí v nástupnických státech po rozpadu Jugoslávie. Pokud nemáte čas na celou cestu, můžeme vám nabídnout zkrácenou variantu cesty. Jedeme navštívit a fotografovat ta nejlepší místa, které nám jednotlivé státy nabízejí. Pojeďte s námi!

Na nejbarevnější část podzimu máme pro vás připraveny velmi zajímavá místa a scenérie. Trasu jsme navrhli tak, aby byla zajímavá, exkluzivní a abychom vás provedli těmi nejhezčími místy pro pořízení vašich záběrů. V této oblasti jsme byli již několikrát a máme ji velmi dobře zmapovanou. Budete mít možnost fotografovat barevnou podzimní krajinu bez davů turistů, zvířata ve volné přírodě, dech beroucí, zajímavé vodopády a ještě zajímavější architekturu starých měst a malých vesnic.

Kdo by neměl na takovéto výpravě chybět?

Každý, kdo má trochu dobrodružného ducha a chce získat zajímavé zážitky a ojedinělé fotografie nádherných míst naší planety, zvířat a krajiny. Také není směrodatné, zda se fotografováním živíte nebo zda máte fotografování jen jako koníčka. Na své si přijde každý. Není podstatné, zda fotografujete kompaktem nebo zrcadlovkou s několika objektivy. Každý z účastníků si bude moci vyzkoušet zajímavou techniku a pořídit snímky, které budou pro něj jedinečné. Nejsme klasický zájezd, ale výprava fotografů. Maximální čas je tedy věnován této činnosti. Pomůžeme méně zkušeným a poradíme tak, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Všichni jsme na stejné lodi a naši spolucestovatelé mají pochopení pro potřeby toho druhého. I začátečníci rychle poznají, že ani s „kompaktem nejsou na druhé koleji“.

Zvládnu to? Jaké nároky budou na mě kladeny?

Tato fotografická cesta je trochu odlišnější než naše ostatní výpravy, které jezdíme po světě, ale není se čeho obávat. Po celou dobu expedice se budeme přesunovat především po asfaltových silnicích. Na některých místech nás čekají krátké úseky šotoliny a několik pěších výletů. V autě budeme mít vždy dostatečné zásoby dobré nálady!

O co se postaráme?

Celou oblast, kam jedeme, máme velmi dobře zmapovanou, několikrát projetou a nafocenou. Do bývalých zemí Jugoslávie jezdíme pravidelně od roku 1996 a z několika posledních cest jsme přivezli mnoho zajímavých a jedinečných fotografií. Zajistíme ubytování v kvalitních hotelích a penzionech. Postaráme se o všechna povolení, taxy a poplatky. Dále Vám poskytneme odborné rady na místě s technikou a fotografováním. Během expedice bude pro zájemce k dispozici výpočetní technika APPLE na třídění snímků a diskuzi nad nimi.

Cestu zastřešuje naše partnerská CK Stella Travel Agency. Cestovní smlouva pro účastníky bude vystavena od CK Stella Travel Agency, která je samozřejmě pojištěna proti úpadku u pojišťovny Uniqa.

Co to bude celé stát?

Cena foto expedice je 57 990 Kč za osobu

Cena zkrácené foto expedice je 49 890 Kč za osobu

Cena obsahuje – automobilovou dopravu velkoprostorovými vozidly z Prahy. Dále všechny taxy, poplatky, vstupné do národních parků a na památky vyjmenované v programu, ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelích a apartmánech se snídaní, program dle rozpisu, 1-2 průvodci.

Cena neobsahujeletenku Economy Praha – Dubrovník za 3 500 Kč* (letenky vám rádi zajistíme. Pokud preferujete jiné odletové a příletové letiště než je Praha (PRG), neváhejte a zeptejte se. Pokusíme se vám zajistit takovou letenku, abyste se mohli pohodlně dopravit z jakéhokoliv jiného preferovaného letiště např. (VIE, MUC, FRA, CDG, LHR, a další). Dále v ceně není cestovní pojištění účastníků a pojištění storna ze strany účastníka. * Cena letenky se může změnit v závislosti na termínu objednání.

Cena je platná pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji a závazné rezervaci do 1. 6. 2020. U pozdějších přihlášek mohou být zvýšeny náklady na ubytování podle místa ubytování.

Jako rezervační zálohu je nutné uhradit částku 5 000 Kč do 14 dnů po objednání.

Všem účastníkům doporučujeme uzavřít cestovní pojištění. Rádi Vám zprostředkujeme vyzkoušené produkty Evropské pojišťovny ERV.

Kolik fotografů se bude účastnit?

Abychom zachovali osobní a profesionální přístup ke všem účastníkům, je počet fotografů omezen na 10 osob. Samozřejmě se mohou účastnit i nefotografové. Podmínka realizace cesty – minimálně 3 účastníci.

Proč s námi jet?

Lišíme se především tím, že nejezdíme jako běžný poznávací zájezd CK, které se prezentují jako „cesta s fotografem“, ale jako parta lidí, které spojuje stejná záliba a stejný „problém“. Ten vyvstane vždy, když se chcete na klasickém zájezdě zastavit, fotografovat a ostatní na Vás mají čekat. U nás je to přesně naopak! Počítáme s tím, že budeme na sebe navzájem čekat a zastavovat se na zajímavých místech. Právě proto jsme na takovéto cestě. Naším cílem je pořídit jedinečné snímky neskutečné balkánské krajiny, sociální fotografie a snímky přírodních krás. Již jsme tady byli několikrát a víme přesně, kam se vydat a kde se zastavit. Tomu podřizujeme celý program. Pokud budete potřebovat poradit a pomoci, od toho jsme tu s Vámi a pro Vás. Lidé s tímto koníčkem mají pochopení pro ostatní fotografy a vznikají zajímavá přátelství se společným zájmem.

Den 1. (19. 9. 2020)

V brzkých ranních hodinách odjezd z Prahy přes České Budějovice a Rakousko do Chorvatska. Dnešním cílem je oblast Plitvických jezer.

Den 2.

Celý den strávíme v chorvatské perle ze seznamu UNESCO. Plitvická jezera na řece Korana budou v tuto dobu již bez velkých davů turistů a dá se očekávat, že v záplavě barevných stromů a vodopádů budeme zvláště brzy ráno a pozdě odpoledne skoro sami.

Den 3.

Brzy ráno se vydáme co nejrychleji na jih. Pojedeme silnicemi Bosny a Hercegoviny. Naším cílem je další památka ze seznamu UNESCO a zároveň starobylé město Mostar. Především jeho obloukový most na řece Něretvě je to, co nás zajímá nejvíce. V uličkách starého centra strávíme čas u našich stativů až do noci.

Den 4.

Dnes nás čeká poměrně krátký přejezd do další pamětihodnosti ze seznamu UNESCO. Vrátíme se do Chorvatska a navštívíme Dubrovník. Jeho staré hradby vydržely několik zásahů raketami při Bosenské válce na přelomu let 1991 a 1992. Tady nabereme zbytek účastníků cesty, kteří se dopraví z Prahy letecky. Večer nás čeká společné focení ve starém městě.

Den 5.

Na jihu pod Dubrovníkem nás čeká několik fotografických zastávek v zátokách Jaderského moře. Poté přejedeme do Černé Hory a po poledni nás čeká příjezd do starobylého města Kotor. Ten je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v jihovýchodní Evropě s bohatstvím historických budov. Jako uznání jeho výjimečné historické hodnoty bylo staré město Kotor již v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Den 6.

Abychom si odpočinuli trochu od měst, vydáme se pro dnešek do přírody. Čeká nás NP Lovčen. Ten projedeme z části, neboť část parku je díky černohorské armádě nepřístupná. Pozdě odpoledne dorazíme do Budvy, která bude pro nás základnou na dvě noci.

Den 7.

Jsme v polovině cesty a dnešní den je tak trochu odpočinkový. Je sice konec září, ale moře v Budvě je pořád dostatečně teplé a kdo bude mít zájem, může celý den strávit na pláži. Ostatní se mohou vydat na focení a prozkoumávání starého města nebo si udělat hezký výlet do nedalekého městečka Sveti Stefan.

Den 8.

Hned brzy ráno odjedeme z Budvy a od Jaderského moře do vnitrozemí. Čeká nás přejezd přes hory do západní části Kosova. Opět navštívíme jedinečný klášter Visoki Dečani. Tento klášter je jeden ze čtyř kosovských klášterů na Seznamu UNESCO. V klášteře mají velmi zajímavé fotky z období Kosovsko-srbské války. Například na jedné z nich stojí před klášterní branou americký tank M1A1 Abrams z mise KFOR!

Den 9.

Po vydatné snídani se vydáme do starobylého jihokosovského města Prizren. V něm se podíváme na pravý balkánský, respektive muslimský bazar a také se podíváme na zdejší zříceninu hradu Prizren. A abychom nezapoměli, pokud budete chtít, zastavíme se nedaleko města v Bílém domě. Jde o věrnou kopii The White House ve Washingtonu, jen tady je z něj restaurace…

Den 10.

Nejdříve se vydáme proti proudu řeky Prizrenska Bystrica do NP Šar Planina. Projedeme parkem s několika výhledy na kosovská lyžařská střediska. Zastavíme se v některé ze srbských enkláv na cestě na oběd a poté se vydáme na další památná místa oblasti. Určitě se zastavíme u památníku na Kosovom Poli. Zde se postavila srbská armáda dvacetinásobné přesile Turků v roce 1389. Samozřejmě prohráli, ale v boji zabili sultána Murata, který má nedaleko hrobku.

Den 11.

Dnešní den opustíme Kosovo a přejedeme do Srbska. Čekají nás dvě důležité zastávky. Ta první bude v klášteře Studenica. Jedná se o další zajímavou srbskou památku ze seznamu UNESCO, která pochází z 12. století. Druhou zastávkou bude nedaleký Přírodní park Golija. Ten nabízí jednoduché treky s výhledy a plno barevných listnatých lesíků.

Den 12.

Během dopoledne nás čeká průjezd NP Tara u bosenských hranic. Ty poté překročíme a dojedeme do Srebrenice. Tady uvidíte, jak to dopadá, když se sousedi a starousedlíci nejsou schopni domluvit a jak je nesmyslné válčení. Toto městečko je synonymem pro genocidu. Zahynulo zde a zůstalo nezvěstných 8 373 bosňáckých mužů a chlapců ve věku od 13 do 77 let, což učinilo z tohoto místa dějiště největšího hromadného masakru v Evropě po druhé světové válce.

Den 13.

Každá cesta musí jednou skončit a ta naše se pomalu a jistě chýlí ke svému konci. Čeká nás poměrně dlouhý přejezd do maďarského Hévízu nedaleko jezera Balaton. Po příjezdu si skočíme zregenerovat svá těla do skvělého geotermálního jezera s teplotou vody 38 °C.

Den 14. (2. 10. 2020)

Po vydatné snídani se vydáme na poslední úsek cesty domů. Moravské části klientů umožníme vystoupit v Brně a se zbytkem posádky přijedeme v odpoledních hodinách do Prahy. A tím tato naše cesta definitivně skončí :-(.

Máte se opravdu na co těšit! Naším cílem není poznávací zájezd podle minutového harmonogramu klasické CK, ale chceme s Vámi navštěvovat a objevovat nejlepší místa a podmínky pro pořízení vašich nejlepších fotografií nejen přírody a architektury.

Další info pro zájemce na adrese: expedice@krasysveta.cz


Objednací formulář – “Balkán – Chorvatsko, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Srbsko”

  Vaše jméno a příjmení (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše adresa

  Vaše telefonní číslo


  Vyberte si jakou chcete fotoexpedici (vyžadováno)

  Faerské ostrovy – perla Severního AtlantikuOmán 2024 - perla OrientuJižní Patagonie a Daleký sever Chile 2025Zimní Island 2025Tulipány – Holandsko 2025Kostarika 2025 - zelený rájŠvýcarsko 2025

  Poznámky

  Používáním tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.